Patron
Nasz patron
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Zachowały się relacje, że rodzice nadali przyszłemu papieżowi imię Karol na cześć Karola Habsburga. Drugie imię, Józef, miało zostać nadane na cześć Franciszka Józefa. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Edmund, brat Karola, po ukończeniu wadowickiego gimnazjum studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem.
W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. Od września 1930 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w ośmioletnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Podczas nauki w gimnazjum Karol zainteresował się teatrem – występował w przedstawieniach Kółka Teatralnego.
14 maja 1938 Karol Wojtyła zakończył naukę w gimnazjum, otrzymując świadectwo maturalne z oceną celującą, która umożliwiała podjęcie studiów na większości uczelni bez egzaminów wstępnych. Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
18 lutego 1941 roku po długiej chorobie zmarł ojciec Karola Wojtyły. Wojna odebrała Karolowi Wojtyle możliwość kontynuowania studiów, zaczął więc, w 1940 roku, pracować jako pracownik fizyczny.
1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. W lipcu 1948 roku Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, a w sierpniu 1949 roku został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie.
4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii,
a także biskupem pomocniczym Krakowa. Jako biskup przyjął hasło przewodnie swej posługi, które brzmiało: Totus Tuus (Cały Twój). 13 stycznia 1964 Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Stał się znanym poza Polską autorytetem. Był, obok prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, najważniejszą postacią Episkopatu Polski.
16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Był on pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem.
Głównym wykładnikiem pontyfikatu Wojtyły były pielgrzymki. Z tego też powodu został on wkrótce potem nazwany papieżem–pielgrzymem.
Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię (od roku 1534 Kościół Anglii nie uznaje władzy zwierzchniej Stolicy Apostolskiej), jest też pierwszym w historii papieżem, który odwiedził Biały Dom oraz jest też pierwszym papieżem, który odwiedził Sejm RP.
Jan Paweł II jako papież najwięcej razy odwiedził m.in. Polskę (8 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy) oraz zasłynął spotkaniami z młodzieżą na Światowych Dniach Młodzieży (9 razy).
Jan Paweł II był pierwszym papieżem czytającym bez okularów. Był również pierwszym papieżem noszącym zegarek na rękę. Poza tym Karol Wojtyła był również pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem. Był również największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży.
Był poliglotą – swobodnie posługiwał się następującymi językami: polskim, włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, łacińskim i klasyczną greką.
Tuż po wybraniu Karola Wojtyły na papieża przysłano do Polski tira po jego osobiste rzeczy. Okazało się, że papież miał do zabrania tylko narty i buty.
Miał własnego szewca. Każda para butów była ręcznie szyta najczęściej w kolorze czerwonego brązu.
Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym (było to w Bolonii).
W pierwszym roku swojego pontyfikatu poprosił, by wybudować basen i odnowić kort tenisowy w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.
Karol Wojtyła kochał sport, żaden inny Ojciec Święty nie poświęcał mu tyle uwagi – przyjął na audiencjach wielu słynnych sportowców, w tym wielu Polaków.
Jan Paweł II zasłynął także tym, że wprowadził do Watykanu internet.
Na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i z Lasek Jan Paweł II został 267. Kawalerem Orderu Uśmiechu, który w 1981 roku przyznała mu Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, a wręczenie miało miejsce dopiero 28 marca 1984 roku w Watykanie.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 17 dni. To stawia go na trzecim miejscu, w rankingu papieży, o najdłuższym okresie sprawowania władzy w kościele.
Pontyfikat Jana Pawła II zakończył się w dniu jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku.
W niniejszej galerii przedstawiamy zdjęcia związane wyłącznie z Osobą Jana Pawła II. Pochodzą one z różnych, ogólnodostępnych źródeł tj. czasopism, książek itp. Nie jesteśmy ich autorami ani nie posiadamy do nich żadnych praw autorskich. W większości to fotki, których autorami są niewiadome osoby z dawnych lat. Zgromadzone w galerii zdjęcia zamieściliśmy wyłącznie w celu ukazania życia i dochodzenia do świętości naszego patrona. Żaden inny cel nie przyświeca nam w prowadzeniu tej podstrony. W związku z powyższym mamy nadzieję, że potencjalni autorzy zdjęć nie będą nam mieli tego za złe i w pełni nas zrozumieją. Jeśli jednak mimo to, autor danego zdjęcia, byłby innego zdania – prosimy o kontakt, a natychmiast daną fotkę usuniemy z przedmiotowej galerii.
mgr Daniel Ryś